Faruk Taşkale

Nevşehir

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Fındıklı 
farukgild@hotmail.com 
www.faruktaskale.com

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Bölümü mezunu sanatçı, 1991 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamış ve aynı bölümde profesör ünvanını almıştır.

1980 – 1984 yılları arasında Topkapı Sarayı Tezhip Atölyesi’nde eğitim gören Taşkale, Rikkat Kunt’tan da tezhip dersleri almıştır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Anasanat Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
İngilizce bilmektedir.

“Altınlamak, altınla süslemek anlamına gelen tezhip, altın ve su bazlı boyalarla el yazması kitapları, hat levha ve albümlerini, ferman, tuğra ve cilt kapaklarını süsleme sanatıdır. Tezhip sanatı, günümüzde yazı süslemesi ve yazıyla birlikte özgün tasarımlar üretilmesi şeklinde icra edilmektedir.
Tezhip sanatı temel motif ve kompozisyon kurallarına bağlı kalınarak renk, form, içerik ve kullanım alanları açısından her türlü yeniliğe açıktır.
Ben çalışmalarımda Rikkant Kunt üslubunu takip ediyorum; ağırlıklı olarak klasik ve renk geçişli asimetrik tasarımların yanı sıra natüralist tarzda gül resimleri çalışmaktayım.”

X